188

Hogyan rögzíthető a gyermekülés övvel?

Hogyan rögzíthetem a gyermekülést az övvel?

A gyermekülés optimális rögzítésének legjobb megoldása az Isofix rögzítés, de ez nem mindig lehetséges. Ezért itt vannak a legfontosabb információk és tippek a gyermek és a gyermekülés rögzítéséhez a jármű övével.

Nem minden ülés és jármű rendelkezik Isofix-szel

Nyilvánvaló, hogy az Isofix gyermekülés csatlakoztatása az autóhoz praktikus és biztonságos rögzítési mód, de ez nem mindig lehetséges. Egyrészt a jármű nem minden ülése van felszerelve a ma már kötelező Isofix rögzítésekkel. Másrészt például a régebbi járművek egyáltalán nem rendelkeznek Isofix rögzítéssel, és nem minden gyermekülés van felszerelve Isofix csatlakozással.

Ilyen esetekben a gyermeket és a gyermekülést szorosan az autóüléshez kell rögzíteni a jármű saját biztonsági övével. A hibátlan szíjvezetés és a helyes összeszerelés létfontosságú ebben a tekintetben.

Biztonságos rögzítés hárompontos övvel

Az Isofix konzol nélküli járműben a gyermekülés a szokásos hárompontos övvel szerelhető be. A biztonsági öv beszerelésekor fontos biztosítani, hogy az autó biztonsági öve kövesse a gyermekülés gyártója által előírt irányt, és hogy lehetőség szerint szorosan legyen meghúzva. A megfelelő hevederútvonal a legtöbb gyermekülésen színkóddal van ellátva. Kövesse az utasításokat a telepítési hibák elkerülése érdekében.

A legtöbb új gyermekülést csak hárompontos övvel lehet rögzíteni, a kétpontos öv nem elegendő.

Az ADAC által tesztelt néhány régebbi modell csak kétpontos biztonsági övvel rögzíthető, pl. a GRACO SnugFix, a GRACO Logico S HP vagy a TEUTONIA Tario (egyenként 13 kg-ig), a WAVO G 0/1 (9 – 18 kg), a BRITAX Max-Way (9 – 25 kg) és a BRITAX Römer Max-Way Plus (9 – 25 kg). Az idősebb gyermekek ülésmagasítóit általában csak hárompontos övvel lehet felszerelni. Ez azt jelenti, hogy körülbelül hét éves korú gyermekek számára nincs megfelelő gyermekülés kétpontos övvel történő rögzítéshez.

Mi van, ha az autó öve túl rövid?

Különösen a babahordozók rögzítésekor előfordulhat, hogy a biztonsági öv nem éri át a gyermekülést. Ezekben az esetekben a biztonsági öv csak a jármű gyártójának jóváhagyásával hosszabbítható meg.

Ha a gyártó pótalkatrész-programjában nincs hosszabb öv, akkor olyan autós babahordozókat és üléseket kell használni, amelyek alapkerettel (alappal) rendelkeznek. Ez a technika viszonylag kis övhosszúságot igényel.

A leggyakoribb beépítési hibák:

  • - Helytelen: Ha a biztonsági öv becsatolásakor felcserélik a kétpontos övet és az átlós övet, frontális baleset esetén az ülés kifordulhat az övből. A baba sérülésének kockázata rendkívül magas.
  • - A biztonsági öv nincs behelyezve a vezetősínbe.

A jármű övének vezetői kék színnel vannak jelölve az üléseken, illetve zölddel a legújabb modelleken. Mind a kétpontos biztonsági övet (az autós gyermekülés lábvégénél), mind az átlós övet (az autós gyermekülés fejénél) be kell illeszteni a mellékelt vezetőkbe.

Helytelen: Ha az öv nincs bekapcsolva a vezetőbe, baleset esetén lecsúszhat. Az üléshéj ezután előreperdül, és a baba súlyosan megsérülhet.

A beépített gyermekülések hibái

Minél szorosabbak az övek, annál kisebb az előrelökés, és annál kisebb a kockázata, hogy a gyermek nekicsapódik az előtte lévő ülésnek. A gyermekülések általában nem rendelkeznek automatikus övvel, ezért a hevederövet feszesre kell húzni, amikor a biztonsági övet a központi övhöz rögzíti. A kétpontos övet lehetőség szerint a gyermek kabátja alá kell helyezni.

Helytelen: Ha az övet nem húzzák meg a biztonsági öv rögzítésekor, a gyermek sérülésének kockázata sokkal magasabb. A mellékelt kép mutatja, mennyire veszélyes, ha a gyermek karjaival kicsúszik a hevederből: A próbabábu szinte fékezetlenül repül előre – a gyermek beütné a fejét az előtte lévő ülésbe.

 

A nem beépített gyermekülések hibái

  • - A biztonsági öv nincs a vezetőjáratban

A jármű övének vezetői piros színnel vannak jelölve a menetirányba szerelt gyermeküléseknél, vagy zöld színnel a legújabb modelleknél. Mind a kétpontos övet (az üléspárna oldalán), mind az átlós övet (az üléspárnán és a fejtámlán) be kell illeszteni a mellékelt vezetőkbe, és szorosan meg kell húzni.

Helytelen: Ha a kétpontos övet nem a vezetőbe helyezik, hanem a vezető fölé, akkor túl magasan fut a gyermek érzékeny hasán, és nem adja át a terhelést a medencén. Baleset esetén az öv a hasba vágódik, és súlyos belső sérüléseket okozhat.

  • - A háttámla helytelenül van beállítva

Annak érdekében, hogy a gyermekülés a növekvő gyermekhez igazodjon, a háttámla magassága állítható. Helyes beállítás esetén a fej oldalirányban jól támogatott, az átlós öv a gyermek vállának közepén fekszik.

Helytelen: Ha az átlós öv a nyakhoz dörzsölődik (pl. mert a helytelenül beállított háttámla miatt nem fut középen a váll felett), néhány gyermek a hónalja alá helyezi. Ez jelentősen növeli a sérülés kockázatát: frontális baleset esetén a felsőtest alig visszafogott, a fej messze előre kerül, és az átlós öv mélyen a hasba vág.

A gyermekülés hevederrendszerei

Különböző rendszerek állnak rendelkezésre a gyermek ülésbe történő rögzítéséhez: hevederövek, ütközésvédők és hárompontos öv. A saját hevederrel rendelkező gyermekülések esetében különbséget kell tenni három- és ötpontos heveder között. A csecsemőülések általában hárompontos hevederrel (Y-övvel) rendelkeznek, amely a vállakon fut, és a lábak közé van rögzítve.

Kisgyermekek számára ötpontos hevederrel ellátott gyermeküléseket kínálnak, amelyek a derék körül is futnak jobbra és balra, és a has fölé vannak rögzítve.

Fontos a felfüggesztő övvel ellátott rendszereknél: A hevedereknek mindig a lehető legközelebb kell illeszkedniük a gyermek testéhez, és igazodniuk kell a gyermek magasságához (vállmagasságához). Az ADAC azt javasolja, hogy vegye le a vastag kabátot, és takaróval takarja le a megfelelően rögzített gyermeket, hogy a hám tökéletesen illeszkedjen.

Az ütközésvédővel ellátott gyermekülés (asztal, pajzs) mindig menetirányban van rögzítve, általában a jármű hárompontos övével együtt. Soha nem használható a gyermek megfelelő súlyosztályában vagy méretében lévő táblázat nélkül (lásd a használati utasítást és a jóváhagyási pecsétet). Az ütközésvédő rendszerek előnye, hogy frontális baleset esetén a nyakterhelés valamivel alacsonyabb, mint a felfüggesztő rendszereknél. A hevederekkel ellátott, menetiránynak háttal szerelhető gyermeküléseket azonban körülbelül kétéves korig mindig előnyben kell részesíteni az előre néző gyermekülésekkel szemben.

 

Az ülésmagasítók esetében a gyermekeket szinte mindig a jármű normál hárompontos biztonsági övével rögzítik. Kérjük, ügyeljen arra, hogy a vállpánt középen fusson a gyermek vállán, és alvás közben ne essen ki a hevederből. Amikor a gyermek mozog, a vállpántot mindig újra feszesre kell húznia az automatikus övvisszahúzónak.

Forrás: ©ADAC e.V. 2023

Eredeti cikk: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/kindersitze/kindersitzberater/kindersitz-befestigung/