188

Gyermekek az első ülésen

Gyermekek az első ülésen

Hogyan ülhetnek gyerekek az anyósülésen? Erre figyeljen!

A volán mögött ülő személy mindig felelős a gyermekek megfelelő rögzítéséért a járműben, továbbá ő az, aki felelősségre vonható egy esetleges baleset esetén is.

Gyermekülés elől: Utasoldali légzsák veszélye

Általános szabályként elmondható, hogy az aktív első utasoldali légzsákkal rendelkező járművek első ülésére nem szerelhető fel menetiránynak háttal gyermekülés. Egy baleset esetén a működésbe lépő légzsák "kilőheti" a gyermekülést, és ez jelentős terhelést jelenthet a gyermekre, vagy akár meg is ölhenéi. Ha az első légzsák nem kapcsolható ki, akkor az első ülés biztosan nem alkalmas a menetiánnyal ellentétes gyermekülésekhez. 

Az előre néző gyermeküléseket a legtöbb esetben fel lehet szerelni az anyósülésre. A gyermek azonban nem ülhet túl közel az első légzsákhoz! Az első utasülést ekkor a leghátsó helyzetbe kell tolni.

A biztonsági öv csak az ajtókartól oldalra vagy előre futhat a gyermeküléshez. Ha az öv hátrafelé, az ülés felé vezet, az ütközés esetén veszélyes előre mozduláshoz vezethet. Ideális esetben az első utasülés is fel van szerelve Isofix rögzítési pontokkal, a gyermek lába pedig nem pihenhet a műszerfalon.

A légzsák kikapcsolása

Az újabb járművekben az úgynevezett légzsák kulcskapcsolókat alapfelszereltségként vagy felár ellenében kínálják, amelyekkel a vezető maga is kikapcsolhatja az első utasoldali légzsákot. Bizonyos esetekben ezek a légzsák kulcskapcsolók utólag is beszerelhetők az újabb modellekbe. Vannak azonban olyan rendszerek is, amelyekben a légzsákot automatikusan deaktiválja egy speciális érzékelő rendszer a gyermekülésben.

Fontos: Ügyeljen a használati utasításra!

Még akkor is, ha a törvény nem ír elő korlátozásokat az első utasülésen menetirányba néző gyermekülésekre vonatkozóan, mindig figyeljen a jármű és a gyermekülés gyártóinak használati utasítására. Vannak olyan járműgyártók, akik általában nem ajánlják az első utasülést gyermekbiztonsági rendszerekhez, mert a légzsák kioldása vagy az első utasülés helytelen beállítása veszélyes helyzeteket okozhatnak. A jármű használati útmutatója azt is jelzi, hogy szükség lehet-e speciális gyermekülésekre az első utasülésen.

Az ADAC ajánlása alapján a gyermekek számára a legbiztonságosabb ülések mindenekelőtt a jobb hátsó ülések, vagy a középen három teljes értékű hátsó üléssel rendelkező járművek esetében a középső ülések . Csak kivételes esetekben szabad megfontolni a gyermekek elhelyezését a vezető melletti ülésben.

Ha a jármű oldallégzsákokkal van felszerelve, mindig ügyelni kell arra, hogy a gyermek feje alvás közben ne essen oldalra a légzsák hatóterületére. Érdemes előnyben részesíteni a jó alvási pozícióval rendelkező gyermeküléseket vagy a kiegészítő alvópárnákat.


Elől ülve ülésmagasítóval: Mikortól?

Az, hogy egy gyermek ülhet-e ülésmagasítón, az alkalmazott modelltől függ. Ha az ülésmagasító az ENSZ EGB 44. számú gyermekülés-előírása szerint tanúsított, akkor legalább 15 kilogramm súlytól érvényes.

A legújabb ENSZ ECE Reg. 129 szabvány viszont nem a gyermek súlyán, hanem méretén alapul – a megfelelő információk általában a dobozon vagy a gyermekülés alján találhatók.

Ha kivételes helyzetben háttámla nélküli ülésmagasítót szeretne használni, a következők érvényesek: A gyermeknek 125 centiméternél magasabbnak és legalább 22 kilogramm súlyúnak kell lennie.

Általánosságban elmondható, hogy gyermeke ne üljön túl korán az ülésmagasítóba az autóban. Ha túl nagy, az öv nem fog megfelelően futni, és az ülés nem fogja ellátni védelmi funkcióját. Az ülést csak akkor szabad háttámlával ellátott ülésmagasítóval helyettesíteni, ha a gyermek feje jelentősen túlnyúlik a gyermekülés felső peremén.

Következtetés: Elől ülni csak korlátozottan ajánlott

Bár a gyermekek számára a legbiztonságosabb helyek az autóban a hátsó ülésen vannak, továbbra is lehetőség van arra, hogy elől az utasülésen utazzanak. Figyelembe véve a jármű és a gyermekülés gyártójának utasításait, fontos, hogy a gyermekülés rögzítve legyen:

- A menetiránynak háttal beszerelhető gyermekülések (babahordozók, hátrafelé néző autósülések) elől csak kikapcsolt első légzsák esetén szerelhetők fel.

- Aktív légzsák esetén az első utasülésen tilos a menetiránynak háttal beszerelhető gyermekülés használata.

- Az első utasülésre beszerelt előre néző gyermekülések esetén amennyire csak lehet, hátra kell tolni az anyósülést.

Forrás: ©ADAC e.V. 2023

Eredeti cikk: Gyermekek az első utasüléseken: Megengedett-e a gyermekülések elöl? (adac.de)