Gyermekülések Isofix-szel: Hogyan üljön biztonságosan gyermeke?
A gyermekülés helyes beszerelése garantálja a gyerekek biztonságos utazását.
A legfontosabb információk és tippek a gyermek és a gyermekülés rögzítéséhez az autóban Isofix segítségével:
Mi az Isofix?
Az Isofix egy szabványosított rögzített kapcsolat a gyermekülés és a jármű között, amely mindenekelőtt sokkal könnyebbé teszi az ülés biztonságos beszerelését. A gyermekülés szilárdan rögzítve van a jármű karosszériájához Isofix konzolokkal. Ma az Isofix rögzítési pontok főként szériafelszereltségként vannak felszerelve a két szélső hátsó ülésen.
Isofix: előnyök és hátrányok
Az Isofix gyermeküléseket gyakran gyorsabban lehet beszerelni, mint az övrögzítés modelljeit, ez különösen igaz a csecsemőülésekre és a kisgyermekek üléseire. Stabilan rögzíthetők az autóhoz, és kisebb a beszerelési hibák kockázata.
Az Isofix ülések azonban általában drágábbak és nehezebbek is, mint az övvel rögzíthető ülések. Nem minden járműben használhatók (pl. klasszikus vagy lakóautók) ha nincsenek Isofix rögzítéseik, továbbá nem mindig használhatók minden ülésen (pl. az első utasülésen).
Van az autómban Isofix?
Az Isofix 2014 novembere óta kötelező minden új személygépkocsiban, amely egynél több üléssorral rendelkezik. Az azóta nyilvántartásba vett valamennyi új személygépkocsit legalább két ülésen fel kell szerelni Isofix rögzítőelemekkel (két alsó Isofix konzollal és egy rögzítési ponttal a felső hevederhez). Figyelem: Ez a szabály nem vonatkozik a kétülésesekre, haszongépjárművekre és haszongépjárműveken alapuló lakóautókra.
Hogyan csatlakozik az Isofix az autóhoz?
A jelenlegi Isofix rögzítés három rögzítési pontból áll: két fém konzolból, amelyek egymás mellett, 270 mm távolságban helyezkednek el a jármű ülésének és háttámlájának csatlakozásában, valamint egy rögzítési pontból az úgynevezett felső hevederövhöz, amelyek a jármű ülésének háttámláján, a csomagtartóban, a tetőn vagy a jármű csomagcsomagtartóján helyezhetők el, és amelyeket általában horgony szimbólummal jelölnek. Részletes információk az autó használati útmutatójában találhatók.
A gyermekülés speciális rögzítőkarjai a járműben lévő Isofix konzolokat patentokkal rögzítik, és a helyes felszerelést zöld jelzőfények jelzik. Szinte minden beépített hevederrel ellátott gyermekülést támasztólábbal vagy felső hevederrel kell rögzíteni.
A gyermekülés kioldásához meg kell nyomni egy kioldógombot, és az ülést előre kell húzni. Az ülés modelljétől függően a kioldógomb a reteszelő karok bal és jobb oldalán, vagy az üléshéj alján található. A pontos helyzet megtalálható a gyermekülés használati útmutatójában.
Ahelyett, hogy a gyermekülést közvetlenül a járműhöz csatlakoztatná a konzolokon keresztül, Isofix talp is használható. Ez egy Isofix-szel rögzített bázisállomás, amelyen megfelelő gyermekülések helyezhetők el és pattinthatók a helyükre. Ez különösen gyakori a babahordozóknál, amelyekben az újszülött az autón kívül is szállítható, és amelyek emiatt gyors felszerelést és eltávolítást igényelnek.
Viszonylag újak az ülésmagasítók, amelyek a jármű övövéhez és a jármű Isofix konzoljaihoz kapcsolódnak a jármű saját övhevedereivel, ez az úgynevezett "Isofix Latch", mely lehetővé teszi az ülések könnyű oldalra mozgatását.
A hagyományos gyermekülések utólagos felszerelésére a különálló Isofix hevederrendszerrel nem megengedett.
Isofix: Mik azok a felső hevederek vagy támasztólábak?
A két konzolon kívül az univerzális jóváhagyással (jóváhagyási pecséttel) rendelkező integrált Isofix gyermekülésekhez egy harmadik rögzítési pontra is szükség van: egy felső heveder vagy támasztóláb biztosítja, hogy frontális ütközés esetén a gyermekülést ne lehessen túlzottan előre fordítani. Ezért minden beépített hevederrel ellátott gyermekülés – a Britax Römer Duo Plus és a Britax Römer Versafix kivételével – vagy támasztólábbal, vagy felső hevederrel rendelkezik. Ezeket minden esetben használni kell, és megfelelően be kell állítani, illetve feszesre kell húzni.
A felső heveder egy kiegészítő heveder a gyermekülés tetején, amely a jármű hátsó részén a megfelelő helyre van rögzítve. A legtöbb esetben a rögzítési pont a hátsó ülés háttámlája mögött vagy a csomagtartóban található.
A gyermekülés felszerelhető egy támasztólábbal is, amely a jármű padlójára helyezhető. Egyes járművekben tárolórekeszek vannak a lábtérben, ezért támasztólábbal ellátott ülés csak a típuslistában felsorolt járműmodellekbe szerelhető be. Ezeknél a járműveknél a gyermekülés gyártója ellenőrizte, hogy az ülés biztonságosan beszerelhető-e, és hogy a lábtér alkalmas-e a támasztóláb számára. Az i-Size jóváhagyással rendelkező gyermekülések minden i-Size jóváhagyással rendelkező járműülésen használhatók.
Fontos: Húzza feszesre a felfüggesztő hevedereket!
A gyermek biztonsági övének becsatolásakor ügyeljen arra, hogy a beépített felfüggesztő hevederek minden esetben feszesre legyenek húzva. Ez azért van, mert minél szorosabbak az övek, annál kisebb a rándulás a biztonsági mentés során, és annál kisebb az első ülésre gyakorolt ütközés kockázata. A gyermekülések általában nem rendelkeznek automatikus övvel, ezért a hevederövet feszesre kell húzni, amikor a biztonsági övet a központi övhöz rögzíti. Ha lehetséges, a kétpontos övet a gyermek kabátja alá kell helyezni.
Ha az övet nem húzzák meg a biztonsági öv rögzítésekor, a gyermek sérülésének kockázata sokkal magasabb. A mellékelt kép mutatja, milyen veszélyes, amikor a gyermek karjaival kicsúszik a hevederből: A próbabábu szinte fékezetlenül repül előre – egy gyermekfejjel csapódna neki az előtte lévő ülésnek.
Mi a teendő, ha nincs Isofix?
Egyes Isofix ülések normál övrögzítéssel is beépíthetők a járművekbe, ami szintén jellemző. Az Isofix konzol nélküli járműben a gyermekülés a szokásos hárompontos övvel szerelhető be. Ellenkező esetben mindig az Isofix változatot kell előnyben részesíteni.
Lehetséges az Isofix utólagos felszerelése?
Néhány régebbi járműmodellhez, mint például a Volvo S40/V50 2004-től kezdődően, a járműgyártó eredeti Isofix retrofit készletei állnak rendelkezésre, amelyeket csak speciális műhely építhet be. Az interneten kínált univerzális utólagos felszerelési megoldások például nem engedélyezettek, sőt veszélyesek, mivel a gyermekülés csak a járműülés háttámlájához van rögzítve, a jármű karosszériájához nem. A háttámlát nem erre a kiegészítő terhelésre tervezték, baleset esetén hajlítható, összecsukható vagy akár le is szakadhat.
Isofix és i-Size
Az i-Size szimbólummal jelölt autó minden ülését Isofix rögzítőelemekkel kell felszerelni. Az i-Size szimbólummal jelölt összes gyermekülés beszerelhető ide. Az i-Size jóváhagyással nem rendelkező Isofix gyermekülések esetében viszont ellenőrizni kell, hogy a gyermekülés használható-e a járműüléshez mellékelt típuslista alapján.
A gyermekülések hevederrendszerei
Különböző rendszerek állnak rendelkezésre a gyermek ülésbe történő rögzítéséhez: hevederövek, ütközésvédők és hárompontos öv. A saját hevederrel rendelkező gyermekülések esetében különbséget kell tenni három- és ötpontos heveder között. A csecsemőülések általában hárompontos hevederrel (Y-övvel) rendelkeznek, amely a vállakon fut, és a lábak közé van rögzítve.
Kisgyermekek számára ötpontos hevederrel ellátott gyermeküléseket is kínálnak, amelyek a derék körül is futnak jobbra és balra, és a gyomor fölé vannak rögzítve. Fontos a felfüggesztő övvel ellátott rendszereknél: A hevedereknek mindig a lehető legközelebb kell illeszkedniük a gyermek testéhez, és igazodniuk kell a gyermek magasságához (vállmagasságához). Az ADAC azt javasolja, hogy vegye le a vastag kabátot, és takaróval takarja le a megfelelően rögzített gyermeket, hogy az öv tökéletesen illeszkedjen.
Az ütközésvédővel ellátott gyermekülés (asztal, pajzs) mindig menetirányban van rögzítve, általában a jármű hárompontos övével együtt. Soha nem használható a gyermek megfelelő súlyosztályában vagy méretében lévő pajzs nélkül (lásd a használati utasítást és a jóváhagyási pecsétet). Az ütközésvédő rendszerek előnye, hogy frontális baleset esetén a nyakterhelés valamivel alacsonyabb, mint a felfüggesztő rendszereknél.
A hevederekkel ellátott, menetiránynak háttal szerelhető gyermeküléseket azonban körülbelül két éves korig mindig előnyben kell részesíteni az előre néző gyermekülésekkel szemben.
Az ülésmagasítók esetében a gyermekeket szinte mindig a jármű normál hárompontos biztonsági övével rögzítik. Ügyeljen arra, hogy a vállpánt középen fusson a gyermek vállán, és alvás közben ne essen ki a hevederből. Amikor a gyermek mozog, a vállpántot mindig újra feszesen kell húznia az automatikus övvisszahúzónak.
Forrás: ©ADAC e.V. 2023
Eredeti cikk: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/kindersitze/kindersitzberater/isofix/