Távolságbecslő

Távolságbecslési program az ún. „Fékezd magad” elnevezésű közlekedésbiztonsági bemutató részét képezi. A bójákkal kialakított pályán a résztvevők két csoportot alkotnak. Az út meghatározott részén jól látható vonalat rajzoltunk az útfelületre: ez a fékvonal.
Egy adott jelre, erőteljes futásból kell a sebességüket az adott vonalon megállítani. A különböző, vélt megállítási pontokat előzetesen megjelölték. A feladat elvégzésekor azonnal érzékelhetővé válik, hogy a jelnél nem tudnak megállni, túlfutnak a vonalon. Amikor ez tudatosul bennük, akkor következik egy 50 km/órás sebességgel közlekedő jármű fékezési pontjától történő távolságbecslésének a megállapítása. A gyermek az általa vélt megállási pontot megjelöli egy bójával. A jármű felgyorsul, majd egy adott jelzésre megtörténik a fékezés. Sajnos döbbenetesek a tapasztalatok. A gyermek által 1-2 méterre lerakott bóják helyett a jármű az útfelület állapotától függően 8-10 méterre, vagy még távolabb áll meg. Szemlélteti a helyzetet, hogy az adott bóját, tehát magát a „gyermeket” a helytelen távolságfelmérés következtében ez az autó elütötte volna.
Elérhetőségünk:

Timkó Attila
program koordinátor

Magyar Autóklub
Közlekedésbiztonsági Szakág

Cím: 1043 Budapest, Berda József utca 15.
Tel.: +36-1-345-1630
Fax: +36-1-389-0630