Szlovénia

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 1210 Ljubljana-Sentvid, Ulica Konrada Babnika 5
Tel.:+ 386 (1) 583 0400
Fax: +386 (1) 512 1878
Konzuli Hivatal: mint Nagykövetség
Tel.:+ 386 (1) 583 0400
Ügyelet: +386 (51) 634 220
Konzuli iroda: 9220 Lendva, Fő utca 124.
Tel.: +386 (2) 577 3850
Ügyelet: +386 (51) 634 220

Társklub

Avto-Moto Zveza Slovenije (AMZS)
Segélyhívószám: 1987 vagy +386 (1) 530 5353
Általános információs központ: + 386 (1) 530 5300

Segélyhívó telefonszámok

Rendőrség: 113 v. 112
Mentők: 112
Tűzoltóság: 112

Egyes kötelező felszerelések

Nov. 15.-márc. 15. között ill. téli időjárási és útviszonyok esetén minden szgk-nak kötelező téli gumi (M+S) minden keréken, vagy: mind a négy keréken nyári gumiabroncs + hólánc a csomagtartóban. A gumiprofil-mélység mindkét esetben minimum 3 mm legyen. Hólánc használatakor a megengedett max. sebesség 50 km/h.

3 éves kor alatti gyermek kizárólag a méretének megfelelő (ECE 44/03 v. 44/04 szabv. szerinti) gyermekbiztonsági ülésben  utazhat. Ha a sofőr melletti első ülésen van felszerelve a gyermekbiztonsági ülés, az ott lévő légzsákot ki kell iktatni. 3 évnél idősebb, 150 cm-nél alacsonyabb gyermek, ha nem gyermekbiztonsági ülésben utazik, kizárólag a hátsó ülésen, szükség esetén ülésmagasítót alkalmazva, bekapcsolt biztonsági övvel szállítható. 200 EUR bírságot kockáztat, aki nem tartja be e szabályokat.

Amennyiben a használt radar detektor esetleg zavarja a rendőségi radar jeleket, a járművezető komoly büntetésre számíthat. (Céges autók esetében a büntetés 1.000,- EUR + a vezetőnek 120,- EUR-t kell fizetnie.)

Egyes közlekedési szabályok

Nappal is mindenhol kötelező a tompított fényszóró használata, lakott területen belül is be kell kapcsolni.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév, február 8. Kultúra napja,  Húsvéthétfő,  április 27. Függetlenség napja, május 1-2. Munka ünnepe,  június 25. Nemzeti ünnep,  augusztus 15. Nagyboldogaszony,  október 31. Reformáció ünnepe, november 1. Mindenszentek,  december 25. Karácsony, december 26. Függetlenség napja

Autópályadíj

3,5 t össztömeg alatti gépjárművek érvényes autópálya-matricával vehetik igénybe az autópályákat és autóutakat. A matrica megvásárolható forintért az Autoclub Travel irodákban és a kijelölt műszaki állomásokon. Az „éves” matrica érvényessége a tárgyévet megelőző év dec. 1-jétől a tárgyévet követő év január 31-én éjfélig érvényes. „Havi” és „6 havi” érvényességű matrica  esetén az érvényesség kezdete a vásárlás napjával egyezik meg. A „heti” érvényességű matricák azonban a vásárló által megadott nappal kezdődően összesen 7 napig érvényesek.   ( további információ: www.autoclubtravel.hu )

Egyes alagutak használatáért külön kell fizetni (pl. Karavankák)

Felségjelzés

A "H" országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező.
A 2004. május 01. után kiadásra került, ún. EU-s rendszámtáblák esetén EU tagállamokban elfogadják csupán a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Szlovéniában. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.