Szerbia

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél, amelynek a Szerbiába való belépéstől számítva minimum 6 hónapig érvényesnek kell lennie, vagy 2010. június 12-től érvényes személyigazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

2012. január óta nem kötelező a felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya, mégis azt javasoljuk, hogy váltsák ki és vigyék magukkal (Országjelzésként SRB-nek kell szerepelnie benne, a korábbi SCG rövidítést már nem fogadják el Szerbiában)

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 11000 Beograd, Krunska 72
Tel.: +381 (11) 244 0472
Ügyelet: +381 (63) 211 602
Fax: +381 (11) 344 1876
Konzuli hiv.: 11000 Beograd, Krunska 72
Tel.: +381 (11) 243 8395
Ügyelet: +381 (63) 211 602
Fax: +381 (11) 369 3401
Főkonzulátus: 24000 Subotica (Szabadka), Dure Dakovica 1-3
Tel: +381 (24) 554 811
Ügyelet: +381 (63)  519 790
Fax: +381 (24) 552 427

Társklub

Auto-Moto Savez Srbije (AMSS)

24 órás segélyszolgálati telefon:  +381 (11) 1987 (vezetékes és mobil telefonról egyaránt hívható)
vagy:  +381 (11)  333 1100 vagy +381 (11) 333 1200

Segélyhívó számok

Rendőrség: 192
Mentők: 194
Tűzoltók: 193
Felvilágosítás (ügyeletes kórházak,gyógyszertárak): 9812

Egyes kötelező felszerelések

Kötelező szgk-ban: pótkerék, vontatókötél, elakadásjelző háromszög, elsősegélyláda, fényvisszaverő mellény.

A tartalék izzókészlet már nem kötelező tartozék.

Ha havasak, csúszósak az utak, nov. 1 – ápr. 1 között kötelező a min. 4 mm-es téli gumiabroncs. A csomagtartóban ott kell lennie a hóláncnak is, amelyet indokolt esetben a meghajtott kerekekre fel kell tenni.

Autóbuszok, teherautók kötelező felszerelése a hólapát is!

Kötelező okmányok külföldi autósok számára: vezetői engedély, forgalmi engedély, (biztosítási zöldkártya csak ajánlott), ország felségjelzése, Európai Balesetbejelentő Nyomtatvány

Egyes eltérő közlekedési szabályok

A felső sebességhatárok: lakott területen belül 50 km/h, autópályákon 120 km/h, gyorsforgalmi utakon 100 km/h, egyéb utakon 80 km/h személyautók esetében; ha utánfutós személygépkocsiról van szó, akkor mindenfajta úton 80 km/h a maximális sebesség.

A friss jogosítványt szerzettek (megszerzéstől 1 évig) a megengedett sebesség 90%-át nem haladhatják meg.

A tompított fényszóró bekapcsolása nappal is kötelező.

3 perces vagy hosszabb egy helyben tartózkodás az úton parkolásnak minősül.

3-tól 12 éves korig gyermekek a vezető melletti ülésen nem szállíthatók (3 éves korig  csecsemők bébiülésben háttal, deaktivált légzsák esetén szállíthatók)

Tiltott felszerelések

Tilos radardetektor beépítése, használata, de kivételt képez ez alól navigációs berendezések POI (Point of Interest – „Érdekes Pontok/helyek”) részegysége.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1-3. Újévi szünet, Karácsony (ortodox), február 15-16. Alkotmány ünnepe, Nagypéntek (ortodox), Húsvéthétfő (ortodox), május 1-2. Munka ünnepe, november 11. Fegyverszünet napja

Autópályadíj

Az autópályák használatáért a helyszínen kell fizetni, amit a helyszínen alkalmazott kedvezőtlenebb árfolyam miatt jobb dínárban megtenni, mint pl. euróban.

Felségjelzés:

„H” matrica kötelező.

Jó tanácsok

Előzéskor az egész manőver ideje alatt indexelni kell.

Baleset megtörténtekor kötelező a rendőrséget értesíteni.

Vontatáskor a vontatott jármű hátsó részén és a vontató jármű elején el kell helyezni a figyelmeztető háromszöget.

Megálló gyermekszállító- és iskolabuszokat nem szabad addig megelőzni, amíg a ki-/beszállás be nem fejeződik.

A vezetékes ivóvíz minősége nem mindenütt megbízható, érdemes fertőtleníteni vagy palackozott vizet vásárolni.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.