Svédország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 115 27 Stockholm, Dag Hammarskjölds väg 10.
Tel: +46 (8) 661 6762
Ügyelet: a központi telefonszám hívása után az 1-es, majd a 0-s gomb megnyomásával kapcsolják az ügyeletest
Fax: +46 (8) 660 2959
Konzuli hivatal: 115 27 Stockholm, Laboratoriegatan 2. Tel: +46 (8) 663 6639
Ügyeleti tel.: l. nagykövetségnél leírtak
Fax: +46 (8) 661 8062

Társklub

Motormännens Riksförbund (M)
A klubbal kapcsolatban álló, 24 órán át hívható segélyszolgálati társaság, az Assistancekǻren
segélyhívó telefonszám: 020 912-912 (svéd nyelvű, ingyenes), vagy +46 (8) 627 5757 (külföldről vagy mobilról)

Segélykérő telefonszámok

A rendőrség, mentőszolgálat és a tűzoltóság az egységes 112-n keresztül érhető el. A legtöbb nyilvános telefon fel van szerelve egy piros SOS-nyomógombbal, ezt használva létrejön az ingyenes kapcsolat a segélyszolgálati számmal.

Egyes kötelező felszerelések

7 éves kornál fiatalabb gyermekek gépkocsiban mind elől, mind hátul csak gyermekülésben szállíthatók!
A minimális gumiabroncs-mélység 1,6 mm. Dec. 1-márc. 31. között, ill. hóval fedett vagy jeges utakon kötelező a téli gumiabroncs (M+S jelű), aminek ajánlott minimális mélysége 3 mm legyen! (Vontatmányon is kötelező a téli gumi!)
Tűzoltó készülék nem kötelező, de ajánlott.

Kötelező felszerelés

15 évnél fiatalabb és 135 cm-nél alacsonyabb csak bébi- v. gyermekbiztonsági ülésben ill. olyan ülésmagasítóban utazhat, ami lehetővé teszi a normál biztonsági öv használatát. 140 cm-nél alacsonyabb gyermek az első ülésen csak akkor utazhat, ha a légzsák ki van kapcsolva.

Tűzoltó készülék személyautóknak nem kötelező, de ajánlott.

Egyes közlekedési szabályok

Tompított fényszóró bekapcsolása egész évben, éjjel-nappal, lakott területen kívül és belül is kötelező!

Lakott területen belül szgk felső sebességhatára lehet 30, 41, 50 vagy 60 km/h – a  mindenkori jelzést kell követni!

Több nagyváros történelmi részébe bizonyos időpontokban csak díjfizetés ellenében lehet behajtani. A tehergépjármű-forgalom ilyen helyekről általában teljesen ki van tiltva. Stockholmban és Göteborgban hétfőtől péntekig külföldi rendszámú járműveknek is kell fizetni úgynevezett behajtási díjat, időponttól függően többet vagy kevesebbet.   További információk: http://www.transportstyrelsen.se/

Radar-detektorok ill. olyan készülékek használata tilos, amelyek mobil sebességmérő kamerákat fürkésznek vagy a rendőrség készülékeit zavarják.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

Január 1. Újév, január 6. Vízkereszt, Nagypéntek, Húsvéthétfő, május 1. Munka ünnepe, Áldozócsütörtök, június 6. nemzeti ünnep, június 21. nyári napforduló ünnepe, nov. 1. Mindenszentek, dec. 24-25-26 Karácsony, dec. 31. Szilveszter

Autópályadíj

A kb. 1900 km hosszú autópálya- és az 560 km hosszú és autóút-hálózat ingyenes.
A Dániát és Svédországot összekötő Oresund híd (7,8 km) +alagút (4 km) díjköteles. (Inf.: www.oresundsbron.com )
Díjfizetés ellenében használható a Svinesund-híd is (E6-os autópályán), ami Svédországot Norvégiával köti össze (Inf.: www.svinesundsforbindelsen.no  )

Hasznos tudnivalók

A postahivatalok megszűntek. Élelmiszerüzletekben, benzinkutaknál, késő estig nyitva tartó üzletekben vesznek át ill. kézbesítenek leveleket, csomagokat, ill. bélyegeket is árulnak. A posta pénzügyi szolgáltatásait a bankok vették át.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Biztonságos célba érés autóval
A Magyar Autóklub tagjai kiválthatják az Exclusive Assistance Europe kártyát, mely exkluzív biztonságot jelent műszaki hiba esetén az autónak és utasainak Európában.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Svédországban. A részleteket megtalálja  a https://www.showyourcard.eu/#/ címen.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.