Svájc

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 3006 Bern, Muristr. 31.
Tel.: +41 (31) 352 8572, 352 2867
ügyelet: +41 (79) 826 4714
fax:  +41 (31) 351 2001
Konzuli hivatal: 3007 Bern,  Eigerplatz 5.    11. Stock
Tel.: +41 (31) 371 1355, 371 1356
fax: +41 (31) 371 7114
Ügyeleti tel.: ld. nagykövetség

Társklub

Touring Club Suisse (TCS) Segélyhívó szám: 140 vagy: 0800 140 040.
Nem klubtagok 122 - 390 CHF közötti összeget fizetnek napszaktól, helyszíntől, stb. függően. MAK klubtagok a segélyszolgálatáért 30 CHF kedvezményt kapnak a fenti árakból.

Segélyhívó számok

Rendőrség:117 vagy 112
Mentők: 144
Tűzoltók: 118

Hasznos telefonszámok

időjárás: 162, országos közúti inf.: 163, lavinaveszély: 187. (E számok díjkötelesek, a díj kb. 50 Rappen hívásonként és percenként.)

Egyes kötelező felszerelések

Télen az Alpokban feltétlenül szükséges a téli gumi használata, illetve sok esetben a hólánc is. (A hólánc ott kötelező, ahol külön tábla jelzi!)
12 év alatti gyermek csakis az ECE R44.03 szabv. megfelelő gyermekülésben szállítható. (Ha a gyermek magasabb, mint 150 cm, már nem kell gyermekülésben elhelyezni.) Radar detektorok használata tilos! A büntetés igen szigorú, a készüléket a rendőrség elveszi!

Egyes közlekedési szabályok

Sebességhatárok lakott területen kívül személygépkocsik esetében: autópályán 120 km/h, autóúton 100 km/h, országúton 80 km/h. A tompított fényszóró bekapcsolása kötelező nappal is, lakott területen kívül-belül. Alagútban való áthaladáskor mindig kötelező a tompított fény bekapcsolása, még ha az alagút egészen rövid is!
Ha a jármű megvilágítatlan területen parkol, a hátsó és az oldalsó világítást be kell kapcsolni. Lakott területen belüli parkolásnál  6 m-nél nem hosszabb, 2 m-nél nem szélesebb utánfutó nélküli szgk vagy kishaszon-jármű esetében elegendő csak a jármű külső oldalának világítását bekapcsolni. Ha a jármű jól megvilágított területen  ill. őrzött parkolóban van elhelyezve, nem szükséges a jármű lámpáinak bekapcsolása.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  január 2. Szent Bertold napja (néhány kantonban), január 6. Vízkereszt (néhány kantonban),  március 1. Köztársaság napja (Neuchâtel),  március 19. Szent József ünnepe (néhány kantonban), Nagypéntek,  (Ticino  és Wallis kivételével),  Húsvéthétfő (Wallis kivételével), május 1. Munka  ünnepe,  Krisztus Mennybemenetele,  Pünkösdhétfő, június 15. Úrnapja (néhány kantonban), június 29. Szent Péter és Pál napja (néhány kantonban), augusztus 1. Nemzeti ünnep,
augusztus 15. Nagyboldogasszony,  szeptember 18. Szövetségi hálaadás napja (néhány kantonban),  november 1. Mindenszentek,   december 8. Szeplőtelen fogantatás (néhány kantonban), december 25. Karácsony,  december 26. Szent István vértanú (néhány kantonban), december 31. Köztársaság visszaállításának napja (néhány kantonban)

Autópályadíj

Max. 3,5 t megengedett össztömegű járművek a 40 CHF-ba kerülő éves autópálya-matricával használhatják a kb. 1700 km hosszúságú teljes autópálya- és autóút-hálózatot. (Az „éves” matrica érvényessége ténylegesen 14 hónapig tart: előző év december 1-től a rákövetkező év január 31-ig.) (Számos alagút használatáért a helyszínen külön díjat is kell fizetni!) Akik érvényes matrica nélkül használják az autópályákat, 200 CHF összegű büntetésre számíthatnak, és kötelezik őket a matrica megvásárlására.

Felségjelzés:

„H” matrica kötelező.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Svájcban. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.