Olaszország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Gépkocsi felelősségbiztosítás nemzetközi igazolása, a "zöld kártya" megléte kötelező.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 00161 Roma, Via dei Villini 12-16
Tel. +39 (6) 4423 0598
Ügyelet: +39 (348) 800 8159
Fax: +39 (6) 440 3270
Konzuli hivatal:  00198 Roma, Via Messina 15.
Tel.: +39 (6) 4424 9939
Ügyelet (mobil): +39 (348) 800 8159
Fax: +39 (6) 4424 9908
Főkonzulátusi hivatal:  20123 Milánó, Via Fieno 3
Tel. : +39 (2) 726 009
Ügyelet: +39 (339) 621 9517
Fax: +39 (2) 7209 5705

Társklub

Automobile Club d’Italia (ACI)

0-24h segélyhívó (zöld) tel. szám: 803 116 (mobilról is hívható), vagy mobilról: 800 116 800

Autópályán híváskor javasoljuk, hogy mobil telefonját használja, a segélyhívó oszlopok igénybevételekor ugyanis nem lehet kérni, hogy társklubunk menjen ki.

Segélyhívó számok

Rendőrség: 113 vagy 112
Tűzoltók: 115
Mentők: 118

Egyes kötelező felszerelések

A gépjárművekben kötelező tartozék a fényvisszaverő mellény, ha éjjel vagy kedvezőtlen látási viszonyok közepette az úttesten a kocsit elhagyni kényszerül a jármű vezetője, fel kell venni.

Az Aosta folyó völgyében okt. 15. és április 15. között a hóláncot a csomagtartóban készenlétben kell tartani.

Egyes eltérő közlekedési szabályok

Megengedett legnagyobb sebesség: a 3 sávos autópályák egyes szakaszain 150 km/h, de csak akkor, ha az ezt jelző külön tábla is ki van helyezve.
Rossz időjárás vagy látási viszonyok mellett csak 110 km/h. Lakott területen kívül: 110 km/h, másodrendű utakon 90 km/h.

Uj vezetők maximális megengedett sebessége a jogosítvány megszerzésétől számatott 3 évig autópályán 100 km/h, lakott területen kívül 90 km/h.

Lakott területen belül kétirányú forgalmú utcákban csak a jobb oldalon szabad megállni és parkolni, egyirányú utcákban mindkét oldalon meg lehet állni ill. parkolni, de min. 3 m. szabadon kell hagyni az úttesten.

A radar detektorok használata tilos, de a navigációs rendszerek POI funkciójának használata nem.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  január 6. Vízkereszt,  Húsvéthétfő,  április 25. Felszabadulás napja,  május 1. Munka ünnepe, június 2. Köztársaság napja,  augusztus 15. Nagyboldogasszony, november  1. Mindenszentek, december 8. Szeplőtelen fogantatás,  december 25-26. Karácsony

Autópályadíj

Számos autópálya-szakasz, valamint néhány alagút használata díjköteles. Fizetni kell az Olaszországot Franciaországgal összekötő Frejus-alagút és Mont-Blanc-alagút, valamint a Svájccal kapcsolatot teremtő Nagy Szent Bernát- és Munt La Schera-alagút használatáért. A Munt La Schera-alagút éjjel, azaz 20.00-08.00 óra között zárva van. Az autópályák többségén a díjat nemcsak készpénzzel ill. hitelkártyával, hanem előre váltott kártyával, ún. VIACARD-dal is ki lehet egyenlíteni, mely 25, 50 és 75 euró értékben vásárolható. (VIACARD a szicíliai autópályákon nem használható!)

Osztrák matrica

Az Ausztrián keresztül Olaszországba utazók számára szükséges az osztrák autópálya-matrica, mely megvásárolható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Felségjelzés:

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező. (A 2004. május 01. után kiadásra kerülő, ún. EU-s rendszámtáblák esetén EU tagállamokban elfogadják a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.)

Jó tanácsok

Az alagutakban különösen balesetveszélyes a sebességhatárok figyelmen kívül hagyása, de nemcsak a gyorshajtás jelenthet gondot, hanem az előírt minimális sebességet és a minimális követési távolságot is be kell tartani.

Télen számos hágó és panorámaút hosszú hónapokra le van zárva a forgalom elől, indulás előtt tájékozódjanak.

A gépkocsikban vezetés közben mobiltelefon használata csak kihangosítóval lehetséges.

A közlekedési szabályok áthágását, különösen a sebességkorlátozás átlépését, menet közben mobiltelefon használatát és az ittas vezetést szigorúan büntetik, a helyszíni bírság összege igen magas lehet.

Az ország nagyvárosainak központjaiba (ZTL – zona a traffico limitato) – a legforgalmasabb időszakokban – csak előzetes engedéllyel lehet behajtani. A lezárt területet táblákkal jelzik, a behajtó gépkocsik rendszámáról felvétel készül.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Olaszországban. A részleteket megtalálja  a https://www.showyourcard.eu/#/ címen.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.