Norvégia

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 0244 Oslo, Sophus Lies gt. 3.
Tel: +47 (22) 547 640
ügyelet: +47 (92) 447 876
fax: +47 (22) 447 693
Konzuli Hivatal: mint Nagykövetség

Társklub

Norges Automobil-Forbund (NAF)
segélyhívó szám: 08  505 (24 órás)

Segélyhívó számok

Tűzoltóság: 110, rendőrség: 112, mentők: 113

Egyes kötelező felszerelések

4 évesnél fiatalabb gyermekek csak gyermekbiztonsági ülésben szállíthatók, 4 évesnél idősebb pedig vagy gyermekülésben vagy megfelelően beállított biztonsági övvel bekötve.
3,5 t össztömeg feletti gépjárművek csomagtartójában nov. 1-től húsvét utáni vasárnapig kötelező a hólánc. Ezt a határhoz közeli területeken gyakran ellenőrzik, és amennyiben nincs, a sofőrt kötelezik hólánc vásárlására vagy visszaküldik őt a határra.  3,5 t alatti gépjárműveknél a min. gumiprofil-mélység 1,6 mm (téli gumiknál min. 3 mm). Fényvisszaverő mellény viselése, ha a járművezető kénytelen a kocsiból baleset v. bármilyen ok miatt az úttestre lépni, csak a Norvégiában regisztrált járművek vezetői számára kötelező. Autóbérléskor a külföldi sofőr ellenőrizze, hogy a jármű fel van-e szerelve fényvisszaverő mellénnyel. A mellényt az utastérben kell tartani.

Egyes eltérő közlekedési szabályok

Egész évben mindenütt kötelező a tompított fényszóró használata, lakott területen belül is! Kézben tartott mobil telefon használata vezetés közben tilos. A bírság 1300 NOK!
Max. sebességhatárok (szgk): lakott területen belül: 50 km/h, autópályán, gyorsforg. utakon:90 vagy 100 km/h, egyéb utakon: 80 km/h A gyorshajtást szigorúan büntetik: már 5 km/h sebességtúllépésnél is 600 NOK a bírság! Oslóban, Bergenben, Stavangerben és még néhány város belső kerületeiben hétköznapokon a gépjárműközlekedés csak díjfizetés ellenében lehetséges.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév, Nagycsütörtök, Nagypéntek, Húsvéthétfő, május 1. Munka ünnepe,  Áldozócsütörtök,  május 17. Alkotmány ünnepe,  Pünkösdhétfő, december 25-26. Karácsony

Autópályadíj

Az autópályák nagy része díjköteles, a helyszínen kell fizetni. Hétköznapokon nappal használati díjat kell fizetni az Oslót, Bergent, Trondheimot, Stavangert körülvevő „gyűrű”-kön való haladásért is. (Készpénzzel vagy elektronikus úton történik a fizetés.) Télen nagyon sok hágó és útszakasz nem használható, ill. csak hóekés jármű által vezetett konvojban szabad haladni rajtuk. (Ilyenkor meleg ruházattal, kellő mennyiségű élelemmel és itallal szabad csak útnak indulni!)

Felségjelzés:

„H” matrica kötelező.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Németországban. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.