Németország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: cím:  10117 Berlin, Unter den Linden 76.
Tel: +49 (30) 203 100
Ügyelet mobil: +49 (172) 323-3930
Fax: 229-1314
Konzuli hivatal:  10117 Berlin, Unter den Linden, 76 (bejárat: Wilhelmstrasse 61. sz. kapun)
Tel.: +49 (30) 203 100
Ügyelet mobil: +49 (172) 323 3930
Főkonzulátus - München: 81927 München, Vollmannstr. 2
Tel: +49 (89) 962 2800
Ügyeleti: +49 (89) 962 280 210 (kizárólag munkaidőn túl, ill. baleset, haláleset, vagy kiskorú eltűnése esetén hívható)
Fax : +49 (89) 962 280 240

Társklub

Allgemeiner Deutscher Automobil-Club  (ADAC)
Segélyhívószám: +49 (89) 22 22 22
országon belül: 0180 2 22 22 22
mobil telefonról: 22 22 22
24 órás információ szolgáltatás: 0800 510 1112 (az országon belül), mobilról: 22499

Segélyhívó telefonszámok

Rendőrség: 110 vagy 112, mentők és tűzoltók: 112

Egyes kötelező felszerelések

A gépjárművek felszereléseit mindig az időjárási viszonyoknak megfelelően kell megválasztani, azaz téli útviszonyok esetén téli vagy „négyévszakos” gumit kell használni.
Radar detektorok bevitele az országba tilos! GPS készülékek POI funkcióját ki kell kapcsolni, amíg a jármű Németországban van.

Egyes közlekedési szabályok

Pénzbüntetésre számíthat az autós, ha autópályán amiatt kényszerül megállásra, hogy  figyelmetlenségéből eredően kifogyott az üzemanyag!

Számos német város belső területein környezetvédelmi zónákat alakítottak ki, melyekbe csak megfelelő plakettel rendelkező autósok léphetnek be. Részletes információk itt érhetők el!
A Magyar Autóklub 22 vizsgapontján megvásárolható a plakett
A közlekedési vétségeket szigorúan büntetik! Pl. ha lakott területen belül a max. megengedett sebességet 20 km/h-val lépi túl a jármű vezetője, a bírság 15-35 € lehet, de ha 25 km/h-val, a bírság 80 €. Vezetés közben kézben tartott mobil telefont tilos használni, gépjárművezetők ezért 60 euróra büntethetők! Piros lámpánál történő áthajtásért 90-200 euró szabható ki. Biztonsági öv be nem kapcsolásáért 30 € a kiszabható bírság. Elsőbbségi szabály megszegéséért, rendőri jelzés figyelmen kívül hagyásáért 70 euró a büntetés. Gyalogosok zebrán való veszélyeztetéséért 60 euró a büntetés, és ugyanennyi, ha a gyermeket nem megfelelő ülésben szállítják. Alkohol hatása alatt történő vezetés tilos azoknak, akik jogosítványukat 2 éven belül szerezték vagy 21 évnél fiatalabbak; az e szabály ellen vétők 250 EUR bírsággal sújthatók!

Ünnepek, bankok,üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  január 6. Vízkereszt (Baden Württemberg, Szászország-Anhalt, Bajorország), Nagypéntek, Húsvéthétfő,  május 1. Munka ünnepe, Krisztus mennybemenetele (Áldozócsütörtök), Pünkösdhétfő, június 15. Úrnapja (Baden-Württemberg, Bajorország, Hessen,  Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-vidék, Saar-föld), augusztus 15. Nagyboldogasszony napja (Bajorország, Saar-vidék),  október 3. A német egyesítés napja,  október 31. Reformáció ünnepe (Brandenburg, Mecklenburg-Pomerania, Szászország, Szászország-Anhalt, Türingia), november  1. Mindenszentek (Baden-Würtemberg, Bajorország, Észak-Rajna-Vesztfália, Rajna-vidék-Pfalz),  november 15. Ima és vezeklés napja (Szászországban),  december 25-26. Karácsony

Jó tanácsok

Feltétlenül tegyék lehetővé, illetve segítsék elő a megállóból kihajtó buszok, iskolabuszok indulását.

A hagyományos 95-ös ólommentes benzin árusítása megszűnt! Az E10 jelű, max. 10% bioetanolt tartalmazó benzin nem tankolható bármely autóba, súlyosan károsíthat bizonyos járműveket! A fellépő bizonytalanság miatt Németországban megnőtt a 98-as „super plus” benzin használata, mert sok autós nem kockáztat.

Autópályadíj:

A 12845 kilométer hosszú autópálya-hálózat és a 41300 km-nyi autóút használata személyautóval díjmentes.

Felségjelzés:

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező. (A 2004. május 01. után kiadásra kerülő, ún. EU-s rendszámtáblák esetén EU tagállamokban elfogadják a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.)

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Németországban. A részleteket megtalálja  a https://www.showyourcard.eu/#/ címen.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.