Montenegro

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes személyi igazolvány vagy útlevél, ami az országba való belépéstől számított min. 6 hónapig érvényes. A 3 hónapot meghaladó tartózkodáshoz vízum kiváltása szükséges.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Zöldkártya – azaz nemzetközi gépjármű felelősségbiztosítási bizonylat – kiváltása kötelező.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 81000 Podgorica, Kralja Nikole 104,
Tel: +382 (20) 602-880
Ügyelet:  +382 (67) 234-745
Fax: +382 (20) 625-243
Konzuli hivatal: mint Nagykövetség

Társklub

Auto-Moto Savez Crne Gore (AMSCG)
segélyhívó szám: 19807 (24 órás)
81000 Podgorica, Poslovni centar “Krusevac”, Rimski trg 60,
Tel. és Fax: +382 (20) 234 467

Segélyhívó számok

Vészhelyzetben hívható általános telefonszám: 112
Rendőrség: 1122 (mobilról: 122)
Tűzoltóság: 1123 (mobilról: 123)
Mentők: 1124 (mobilról: 124)

Egyes kötelező felszerelések

A montenegrói közlekedési szabályok szerint a személygépjármű vezetője és utasa egyaránt köteles bekapcsolni a biztonsági övet.
A személygépjármű kötelező felszerelései közé tartozik a fényvisszaverő láthatósági mellény.
A kerékpárral közlekedők lakott területen kívül mindig kötelesek bukósisakot, csökkent látásviszonyok esetén pedig éjjel és nappal is fényvisszaverő láthatósági mellényt viselni.
A motorkerékpárral közlekedők mindig kötelesek bukósisakot viselni.
A fenti és sebességkorlátozásra vonatkozó szabályok áthágása pénzbüntetést von(hat) maga után.
Minimális gumiprofil-mélység személyautóknál 1 mm, teherautóknál, autóbuszoknál 2 mm.

Egyes közlekedési szabályok

A tompított fényszóró használata lakott területen kívül és belül is éjjel-nappal kötelező. 12 év alatti gyermek a vezető melletti ülésen nem szállítható. Max. sebességhatárok személygk-ra: gyorsforg. utakon 100 km/h, egyéb utakon 80 km/h.
Ha utánfutót vontat a szgk, akkor minden úton 80 km/h.
Lakott ter. belül max. 50 km/h. A gyorshajtásért kiszabható bírság 20-150 €-ig terjedhet, súlyos esetben a jogosítványt is bevonhatják. Alkohol hatása alatt történő vezetés 50-150 €-val sújtható. A rendőrség csak kiszabhatja, de a helyszínen nem szedheti be a közlekedési vétségért megállapított pénzbüntetést.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1-3. Újév, január 6-9. Karácsony (ortodox),  április 17. Ortodox Húsvéthétfő, május 1-2. Májusnap ünnepe,  május 21-22. Függetlenség napja,  július 13-14. Köztársaság napja.

Autópályadíj

Nincsenek az országban autópályák. Díjköteles a Podgoricát az Adriai tenger partjával összekötő 4 km-es Sozina-alagút, a díj 2,50 €.

Felségjelzés:

„H” matrica kötelező.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Jó tanácsok

A 72 órát meghaladó tartózkodást bejelentését a kereskedelmi szálláshelyek automatikusan elvégzik, a magán szálláshelyen tartózkodók pedig bármelyik turista irodában bejelenthetik tartózkodásukat. Katonai objektumok, biztonsági egyenruhát viselő személyek, ilyen járművek fotózásától tartózkodjunk! Különösen a koszovói határ közelében kerülendők a nagyobb tömegek, rendezvények.  Erdős területre utazóknak áprilistól kb. októberig érdemes a kullancsok terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltást beadatni, illetve megfelelő öltözékről gondoskodni! A vadállatállomány részben veszett! Számolni kell zsebtolvajlásokkal, továbbá – főként a négykerék-meghajtású és értékes autók elleni bűncselekményekkel! Nagyon fontos betegség esetére az esetleges orvosi kiadásokat, a saját országba való visszaszállítást is fedező egészségügyi biztosítást kötni! Hitelkártyával történő fizetéskor előfordultak visszaélések. Készpénzfelvételhez az automatákat csakis üzleti időben, bankban, szupermarketben vagy nagyobb kereskedelmi épületben belül célszerű igénybe venni!

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.