Macedónia

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyigazolvány.
A macedóniai határokon általában megkövetelik az utas balesetbiztosítás meglétét.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis feltétlen javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 1000 Skopje, Mirka Ginova br. 27.
Tel: +389 (2)  309 2066
Ügyelet:  +389 (71) 386 096
Fax: +389 (2) 306 3070
Konzuli Hivatal: mint Nagykövetség
Tel.: +389 (2) 309 2046
Ügyelet: + 389 (71) 386 096
Fax: +389 (2) 309 2059

Társklub

Avto Moto Sojuz na Makedonija (AMSM); segélyhívó szám: 196, vagy: +(389) 2 3181 196

Segélyhívó számok

Rendőrség: 192, mentők: 194, tűzoltók: 193.
Balesetnél a rendőrséget csak abban az esetben kötelező értesíteni, ha külföldi jármű is érintett benne.

Egyes kötelező felszerelések

Nov. 15-től márc. 15-ig minden járműnek kötelező a téli felszerelés (legalább a meghajtott kerekeken!), vagy - ha nyári gumi van a kerekeken - a meghajtott kerekeken szükség esetén kötelező a hólánc. A min. gumiprofil-mélység személyautók esetében 1 mm. Téli gumiabroncs minimális  profilmélysége 4 mm legyen! Minden jármű részére kötelező a vontatókötél! Földgáz vagy propán-bután gázzal üzemelő személyautók számára kötelező a tűzoltó készülék. Teherautókon, autóbuszokon szintén kötelező a tűzoltó készülék, ezenkívül a hólapát is. Kötelező az EN471.sz. szabványnak megfelelő fényvisszaverő mellény viselése, ha a járművezető sötétben vagy rossz látási viszonyok közepette autópályán vagy lakott területen kívül úttesten gyalogol ill. tartózkodik.

Egyes eltérő közlekedési szabályok

Max. sebességhatárok személyautókra: autópályán 120 km/h, gyorsforgalmi utakon 100 km/h, egyéb utakon 80 km/h. A jogosítvány megszerzését követő 2 éven át szgk-vezetők számára a max. megengedett sebességhatárok:autópályán: 100 km/h, gyorsforgalmi utakon: 80 km/h, egyéb utakon 60 km/h. Az ilyen jogosítvány-tulajdonosoknak tilos a vezetés este 11 és 05 óra között (kivéve, ha vele utazik egy 25 évesnél idősebb, érvényes jogosítvánnyal rendelkező személy.) Friss jogosítvány-tulajdonosok max. 25 KW (34 LE) és 75 kW (102 LE) motorral rendelkező motorkerékpárt ill. egyéb járművet vezethetnek. A tompított fényszóró használata lakott területen kívül-belül éjjel-nappal kötelező.

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1-2. Újév, január 7. Ortodox Karácsony,  április 17 Ortodox Húsvéthétfő,  május 1. Munka ünnepe,  május 24. Szent Ciril és Metód ünnepe,   június 26. Ramazan Bairam, augusztus 2. Nemzeti ünnep,  szeptember 8. Függetleneség ünnepe, október 11. Forradalom napja, október 23. Nemzeti felkelés napja, december 8. Ohridi Szent Kelemen ünnepe

A nemzeti ünnepeken kívűl több ortodox ünnepnapot tartanak bizonyos területeken, érdemes induláselőtt tájékozódni a arészletekről.

Autópályadíj

Az autópálya-szakaszok használatáért a helyszínen kell készpénzzel fizetni. A jármű  hosszúságát és magasságát veszik figyelembe a jármű díjkategóriába sorolásakor.

Felségjelzés:

„H” matrica kötelező.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Macedóniában. A részleteket megtalálja  a https://www.showyourcard.eu/#/ címen.

Jó tanácsok

A vezetékes vizet klórozzák, érdemes palackozott folyadékot inni.  Előfordultak erőszakos cselekmények az országban, nem tanácsoljuk az éjszakai vezetést.  A zsebtolvajlások, a hitelkártyákkal való visszaélések elkerülése érdekében lehetőleg készpénzzel fizessünk. Célszerű olyan biztosítást kötni, amely megbetegedés esetén az orvosi kiadásokat, ill. a saját országba való hazaszállítást is fedezi.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.