Horvátország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 10 000 Zagreb, Pantovčak 255-257
Tel.: 385 (1) 489 0906
ügyelet: 385 (99) 250 0050
fax: 385 (1) 457 9301
Konzuli hivatal: mint Nagykövetség
fax: 385 (1) 457 9302

Segélyhívó telefonszámok

rendőrség: 92 v. 112  mobil telefonról: +385 (1) 92
mentők: 94 v. 112
tűzoltók: 93 v. 112

Társklub

Hrvatski Autoklub (HAK), segélyhívó szám: 1987
mobil telefonról: +385 (1) 1987
Közlekedési információk (németül): +385 (72) 777 777

Egyes közlekedési szabályok

Felső sebességhatárok szgk-ra: lakott területen belül: 50km/h, autópályán: 130 km/h (utánfutóval: 90 km/h), gyorsforg. úton: 110 km/h (utánfutóval: 80 km/h), egyéb úton: 90 km/h (utánfutóval: 80km/h).

24 évnél fiatalabb szgk-vezetők autópályán max. 120, gyorsforg. úton max. 100, egyéb utakon max. 80 km/h sebességgel haladhatnak. Friss – 2 évnél frissebb - jogosítvánnyal rendelkezők számára teljes alkoholtilalom és az alacsonyabb sebességhatárok érvényesek.

A tompított fényszóró használata rossz látási viszonyok között ill. október utolsó vasárnapjától március utolsó vasárnapjáig látási viszonyoktól függetlenül éjjel-nappal kötelező (lakott területen belül is).

Radardetektor használata tilos! Még kikapcsolt állapotban sem megengedett a gépkocsiban tartani, a határon, illetve rendőri ellenőrzés során szabálysértési bírságot szab ki a horvát hatóság.

Egyes kötelező felszerelések

Oldalkocsis motorkerékpár és 50 cm3 –nél kisebb lökettérfogatú mopedek kivételével minden járművezetőnek kötelező felvenni a fényvisszaverő mellényt, ha – baleset, segítségkérés, abroncs-csere stb. miatt – kénytelen az úttesten tartózkodni. Ajánlatos az EN471 szabványnak megfelelő mellényt használni.

12 évnél fiatalabb gyermekek csak a hátsó ülésen szállíthatók, kivétel:  2 év alatti gyermekek  a vezető melletti ülésen, bébiülésben, menetiránynak háttal szállíthatók, ha nincs az ülés előtt légzsák, ill. ha van, ki van kapcsolva. 5 éves korig gyermek csak megfelelő gyermekülésben utazhat a hátsó ülésen, 5-12 éves korúak számára elegendő a három ponton rögzített biztonsági öv.

Vontatókötél ajánlott, de nem kötelező.

Az utánfutót is külön el kell látni elakadásjelző háromszöggel.

November eleje és április vége között számítani kell a min. 4 mm profilmélységű téli gumi használatára, a hóláncnak – legalább a két meghajtott kerékre - és a hólapátnak ott kell lennie a csomagtartóban ill. a hegyvidéken (Gorski Kotar és Lika) kötelező a hólánc használata is.

Ünnepek 2017-ben bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév, január 6. Vízkereszt,  április 17. Húsvéthétfő,  május 1. Munka ünnepe, június 15. Úrnapja,  június 22. Antifasizmus napja,  június 25. Nemzeti  ünnep,  augusztus 5. Hálaadás napja, augusztus 15. Nagyboldogasszony,  október 8. Függetlenség napja,  november 1. Mindenszentek, december 25-26. Karácsony

Autópályadíj

Minden gépjárműnek a helyszínen, szakaszonként kell megfizetni a használati díjat, készpénzben, hitelkártyával, csekkel, elektronikus előfizetéses rendszerben vagy az ú.n. SMART kártyával. Horvát kunában, ill. euróban, USA dollárban, svájci frankban is fizethető a díj. A díjfizetési kategóriákba sorolásnál az adott jármű tengelyeinek számát és a jármű első tengelyénél mért magasságát (190 cm) veszik figyelembe.

Felségjelzés

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező.
A 2004. május 01. után kiadott ún. EU-s rendszámtáblák esetén EU tagállamokban elfogadják csupán a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.

Biztonságos célbaérés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Horvátországban. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.