Franciaország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Bár nem előírás, mégis javasoljuk a kötelező felelősség-biztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 75116 Paris, 5 bis. Square de l’Avenue Foch
Tel: +33 (1) 4500 9497
Ügyelet: +33 (6) 8325 4362
Fax: +33 (1) 5636 0268
Konzuli hivatal: 75015 Paris, 7. Square Vergennes
Tel.: +33 (1) 5681 0230,
Ügyeleti tel.: +33 (6) 8325 4362
Fax: +33 (1) 4326 0627

Társklub

- Automobile Club  Association (ACA)

- Automobile Club de France (ACF)

Segélyhívó számok

Rendőrség: 17 v. 112
Mentők: 15 v. 112
Tűzoltóság: 18 v. 112

Egyes kötelező felszerelések

Kötelező felszerelés a fényvisszaverő mellény megléte az autóban, vészmegállás esetén kötelező fel is venni.

Egyes közlekedési szabályok

Személyautóval 2017. januártól Párizsban hétfőtől péntekig 8.00-20.00 között környezetvédelmi matricával lehet csak behajtani a Boulevard Périphérique –en belüli városközpontba. A Boulevard maga, nem tartozik a zónába. A matricát online lehet csak megrendelni az alábbi linken:
Szállítása legalább 3 hét!

Rossz időben, nagy eső esetén, sűrű ködben a legnagyobb megengedett sebesség autópályán 110 km/h, autóúton 100 km/h, egyéb úton lakott területen kívül 80 km/h! Aki 2 éven belül szerezte meg a vezetési engedélyt, annak - időjárástól függetlenül - ugyanezen sebességhatárokat kell betartania!

Radar detektorok használata és puszta birtoklása (még kikapcsolt állapotban is) tilos! A bírság 1.500 €; a járművet a hatóság lefoglalhatja!

Vezetés közben mobiltelefon használata tilos, beleértve a kihangosító szettet és a fülhallgató viselését is.

Az alagutakban különösen balesetveszélyes a sebességhatárok figyelmen kívül hagyása, de nemcsak a gyorshajtás jelenthet gondot, hanem be kell tartani az előírt minimális sebességet és minimális követési távolságot is!

Ünnepnapok, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  Nagypéntek, Húsvéthétfő,  május 1. Munka ünnepe,  május 8. Győzelem napja, Áldozócsütörtök,  június 5. Pünkösdhétfő,  július 14. Nemzeti ünnep,  augusztus 15. Nagyboldogasszony, november 1. Mindenszentek, november 11. Fegyverszünet napja, december 24-25-26. Karácsony

Jó tanácsok

18 év alatt szeszes ital fogyasztása tilos, ilyen korúakat szeszes itallal nem szolgálnak ki! Dohányozni étkezdékben csak kijelölt helyen szabad. Egyes településeken a helyi hatóságok este 22 óra után megtiltották az alkohol árusítását (pl. Nizzában, Lyonban és Párizs néhány részében). Tilos a dohányzás - többek közt - ott, ahol 18 évesnél fiatalabbak tartózkodnak.

A parkolási tilalmak betartását szigorúan ellenőrzik és büntetik -  „elvontatás” ábrával védett útszakaszokon, az úttestre sárgával felfestett  folyamatos vonal (megállni tilos) és  az útfelületen szaggatott  vonallal jelölt (várakozni tilos)  helyszíneken, a mozgáskorlátozottak számára kijelölt helyeken  illetéktelenül parkoló gépjárművet elvontatják vagy kerékbilinccsel rögzítik. Szigorúan tilos fél kerékkel a járdára hajtva parkolni. A kiváltás és a bírság a 200 EUR-t is elérheti.

Autópályadíj

Az autópályák nagy része – a városi szakaszok és a nagyvárosok elkerülését lehetővé tevő körgyűrűk kivételével

– díjköteles. Általában a díjköteles szakaszra történő belépéskor gombnyomással jegyet kell kihúzni az automatából, és az autópálya elhagyásakor vagy egy másikra való áthaladáskor kell fizetni a (Péage feliratú) kapuknál. Szintén díjköteles néhány alagút (pl. Fréjus-, Mont-Blanc-alagút) és híd, valamint a Csatorna-alagút használata.

Felségjelzés:

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező. (A 2004. május 01. után kiadásra kerülő, ún. EU-s rendszámtáblák esetén az EU- tagállamokban elfogadják a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.)

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Franciaországban. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.