Csehország

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Nem előírás, de javasolt a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltása.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség: 160 00 Praha 6 - Střešovice Pod Hradbami 17
Tel.: +420 (2) 2031 7200  (munkaidőben)
Ügyelet: +420 (602) 224 415 (hétvégén, ünnepnapokon és munkaidő után)
fax: +420 (2) 3332 2104

Konzuli hivatal: mint Nagykövetség
Tel.: +420 (2) 2031 7231 (munkaidőben)
Ügyelet: +420 (602) 224 415
Fax: +420 (2) 3332 2103

Társklub

Ustredni Automotoklub CR (UAMK), segélyhívó szám: 1230 vagy: +420 (2) 6110 4123

Segélyhívó számok

Rendőrség: 158
Mentők: 155
Tűzoltóság: 150
Egységes hívószám: 112

Egyes kötelező felszerelések

36 kg-nál könnyebb és 150 cm-nél alacsonyabb gyermekek számára a megfelelő méretű gyermekbiztonsági ülés kötelező! 18 év alatti kerékpárosok számára kötelező a bukósisak.

Kötelező a fényvisszaverő mellény használata minden utas számára, ha baleset vagy meghibásodás esetén lakott területen kívül az út szélén elhagyják a járművet.

November 1-től március 31-ig kötelező a téli gumi – minimális profilmélység 4 mm - használata mind a négy keréken, havas, jeges utakon, valamint +4 °C alatti hőmérséklet esetén. Ahol ezt tábla jelzi, akkor is kötelező a téli gumi használata, ha nincs hó ( pl. a D1 Brünn(Brno)- Prága autópálya 62-66 km közti szakasza).

Egyes közlekedési szabályok

A tompított fényszóró használata minden gépjármű részére nappal is, lakott területen belül is kötelező.

Antiradar berendezés használata tilos!

A helyszíni bírság max. összege 5.000 CZK, kivéve, ha valaki mozgássérült számára fenntartott helyen parkol.

Nagyvárosok központjában parkolás előtt érdemes meggyőződni ennek feltételeiről. A parkolóhelyek nagy részét parkolóhely-bérlők, illetve helyi lakosok részére tartják fenn, amit általában külön tábla, ill. az úttestre felfestett kék csík jelez. Nem szabad parkolni a külön táblával nem, de vastag sárga csíkkal jelzett helyeken sem. A büntetésként kapott kerékbilincs hatósági eltávolítási díja, ill. az elszállított gépkocsi visszaadásának költsége a 2.500 cseh koronát is elérheti.

Ünnepnapok 2017-ben, bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  április 14. Nagypéntek, április 17. Húsvéthétfő,  május 1. Munka ünnepe,   május 8. Nemzeti felszabadulás napja, július 5. Szent Ciril és Metód napja,  július 6. Husz János Napja,  szeptember  28. Cseh államiság napja,  október 28. Függetlenség napja,  november 17. Szabadság és demokrácia napja, december 24-25-26. Karácsony

Autópályadíj

Az autópályák használata – motorkerékpárok kivételével – minden gépjárműnek díjköteles.

A 3,5 t alatti járművek számára matricafizetéses rendszer működik. Az érvényes éves, havi vagy 10 napos matrica megvásárolható forintért a Magyar Autóklub utazási irodájának, az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain. (www.autoclubtravel.hu )

A 3,5 tonna feletti járművekre útdíjat kell fizetni - részletes információk a www.premid.cz cím alatt találhatóak.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Csehországban. A részleteket megtalálja  a www.arceurope.com címen.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.