Bulgária

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány, amely a max.90 napig történő ott-tartózkodás ideje alatt érvényes.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség:  1000 Sofia, ul. 6-ti. Septemvri 57.
Tel.: +359 (2) 963 1135
ügyeleti tel.: +359 (888) 813 080 (mobil)
fax: +359 (2) 963 2110

Konzuli hivatal: mint a nagykövetségi adatok
fax: +359 (2) 963 2492

Társklub

Union des Automobilistes Bulgares (UAB)
Segélyhívószám: +(359) (2) 980 3308 vagy
+(359) (2) 91 146
mobilról a helyszínen: 146

Segélyhívó telefonszámok

Rendőrség: 166
Mentők: 150
Tűzoltók: 160
Egységes segélyhívószám: 112

Egyes kötelező felszerelések

Motorkerékpárok kivételével minden gépjárműnek kötelező felszerelés a tűzoltó készülék.

Ha az időjárási- és útviszonyok megkövetelik, kötelező a téli gumi használata. Hóláncot lehet használni, esetenként tábla kötelez a használatára.

Egyes közlekedési szabályok

Egész éven át kötelező a tompított fényszóró használata nemcsak lakott területen kívül, hanem belül is.

Bárkinek, akinek üzemzavar vagy rendkívüli esemény miatt ki kell lépnie az autóból éjjel vagy nappal, kötelező a fényvisszaverő mellény használata.
12 éven aluli gyermek a sofőr melletti ülésen nem utazhat.

Lakott területeken az egyirányú utcákban csak a bal oldalon szabad parkolni.

Sebességhatárok

Személygépkocsik számára városban 50 km/h, autópályán 130 km/h és egyéb utakon 90 km/h.

Tilos a sebességellenőrző kamerát kereső berendezés használata.

Ünnepnapok,  bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  március 3. Nemzeti ünnep, Ortodox húsvét,  május 1. Munka napja, május 6.  Szent György napja,  május  24. Szent Ciril és Metod napja,   szeptember 6. Egyesítés napja,   szeptember 22. Függetlenség napja,  december 24-25-26. Karácsony

Autópályadíj

Az országba való belépéskor a határon kell vásárolni az úthasználatra  jogosító matricát.  2016. január 1-től emelkedtek a matrica díjak személygépkocsi számára:

heti           EUR   8,-
havi            EUR 15,-
éves           EUR 50,-

A matrica megvehető on-line módon  a  www.vinetka.com honlapon, amely angol nyelven is elérhető.

A  Duna-hidakon való áthaladásért külön kell fizetni (Giurgiu/Ruse).

Jó tanácsok

A magánszemélyeknél tartózkodó utazónak érkezését követően 48 órán regisztrálnia kell az illetékes rendőrségnél (szállodák ezt a formaságot automatikusan végzik a szállodába történő bejelentkezéskor). Az elmulasztott regisztráció büntetése akár 1.000,- EUR is lehet.

Érdemes a sebességhatárokat betartani. Előfordult, hogy álrendőrök igazoltatták, és sarcolták meg a külföldi autóst, pl. gyorshajtásért. A valódi rendőröknek azonosítószámuk van, kérésre fel kell mutatniuk fényképes szolgálati igazolványu-kat is. A pénzbírságot nem szabad az intézkedő rendőrnek készpénzben fizetni!

Sok a sorompó, lámpa és őr nélküli (közúti, vasúti) kereszteződés. Áthaladás előtt mindig meg kell állni a járművel és körülnézni.

Az ország területére tranzit, vagy rövidebb tartózkodási céllal belépő külföldieknek kötelező az egészségbiztosítás. Feltétlenül javasolt a teljes körű utasbiztosítás megkötése.

Ajánlatos kisebb címletű  50, 20 eurós bankjegyeket magánál tartania az utazónak. Szállodákban, üzletekben, benzinkutaknál többnyire hitelkártyával is lehet fizetni. A magánpénzváltók különösen a tengerparti üdülőhelyeken rendszeresen, a banki árfolyamnál sokkal rosszabb árfolyamon váltanak.

Felségjelzés

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező.
A 2004. május 01. után kiadásra került, ún. EU-s rendszámtáblák esetén elfogadják a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.)

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Bulgáriában. A részleteket megtalálja a https://www.showyourcard.eu/#/ címen.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be, és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.