Bulgária

Felhívjuk minden utazó figyelmét, hogy a külföldre utazás személyes döntés és felelősség.

Útiokmány

Érvényes útlevél vagy személyi igazolvány, amely a max.90 napig történő ott-tartózkodás ideje alatt érvényes.

Jogosítvány

Érvényes „nemzeti” jogosítvány. Kiegészítő nemzetközi jogosítványra csak autóbérléskor van általában szükség, mert a cégek azt megkövetelhetik.

Gépjárműokmány

Javasoljuk a kötelező felelősségbiztosítás érvényességét igazoló nemzetközi zöldkártya kiváltását.

Diplomáciai elérhetőségek

Nagykövetség:  1000 Sofia, ul. 6-ti. Septemvri 57.
Tel.: +359 (2) 963 1135
ügyeleti tel.: +359 (888) 813 080 (mobil)
fax: +359 (2) 963 2110

Konzuli hivatal: mint a nagykövetségi adatok
fax: +359 (2) 963 2492

Társklub

Union des Automobilistes Bulgares (UAB)
Segélyhívószám: +(359) (2) 980 3308 vagy
+(359) (2) 91 146
mobilról a helyszínen: 146

Segélyhívó telefonszámok

Rendőrség: 166
Mentők: 150
Tűzoltók: 160
Egységes segélyhívószám: 112

Egyes kötelező felszerelések

Motorkerékpárok kivételével minden gépjárműnek kötelező felszerelés a tűzoltó készülék.

Ha az időjárási- és útviszonyok megkövetelik, kötelező a téli gumi használata. Hóláncot lehet használni, esetenként tábla kötelez a használatára.

Egyes közlekedési szabályok

Egész éven át kötelező a tompított fényszóró használata nemcsak lakott területen kívül, hanem belül is.

Bárkinek, akinek üzemzavar vagy rendkívüli esemény miatt ki kell lépnie az autóból éjjel vagy nappal, kötelező a fényvisszaverő mellény használata.
12 éven aluli gyermek a sofőr melletti ülésen nem utazhat.

Lakott területeken az egyirányú utcákban csak a bal oldalon szabad parkolni.

Sebességhatárok

Személygépkocsik számára városban 50 km/h, autópályán 130 km/h és egyéb utakon 90 km/h.

Tilos a sebességellenőrző kamerát kereső berendezés használata.

Ünnepnapok,  bankok, üzletek zárva tartásával

január 1. Újév,  március 3. Nemzeti ünnep,  április 14-17. Ortodox húsvét,  május 1. Munka napja, május 6.  Szent György napja,  május  24. Szent Ciril és Metod napja,   szeptember 6. Egyesítés napja,   szeptember 22. Függetlenség napja,  december 24-25-26. Karácsony

Autópályadíj

Az országba való belépéskor a határon kell vásárolni az úthasználatra  jogosító matricát.  2016. január 1-től emelkedtek a matrica díjak személygépkocsi számára:

heti           EUR   8,-
havi            EUR 15,-
éves           EUR 50,-

A matrica megvehető on-line módon  a  www.vinetka.com honlapon, amely angol nyelven is elérhető.

A  Duna-hidakon való áthaladásért külön kell fizetni (Giurgiu/Ruse).

Jó tanácsok

A magánszemélyeknél tartózkodó utazónak érkezését követően 48 órán regisztrálnia kell az illetékes rendőrségnél (szállodák ezt a formaságot automatikusan végzik a szállodába történő bejelentkezéskor). Az elmulasztott regisztráció büntetése akár 1.000,- EUR is lehet.

Érdemes a sebességhatárokat betartani. Előfordult, hogy álrendőrök igazoltatták, és sarcolták meg a külföldi autóst, pl. gyorshajtásért. A valódi rendőröknek azonosítószámuk van, kérésre fel kell mutatniuk fényképes szolgálati igazolványu-kat is. A pénzbírságot nem szabad az intézkedő rendőrnek készpénzben fizetni!

Sok a sorompó, lámpa és őr nélküli (közúti, vasúti) kereszteződés. Áthaladás előtt mindig meg kell állni a járművel és körülnézni.

Az ország területére tranzit, vagy rövidebb tartózkodási céllal belépő külföldieknek kötelező az egészségbiztosítás. Feltétlenül javasolt a teljes körű utasbiztosítás megkötése.

Ajánlatos kisebb címletű  50, 20 eurós bankjegyeket magánál tartania az utazónak. Szállodákban, üzletekben, benzinkutaknál többnyire hitelkártyával is lehet fizetni. A magánpénzváltók különösen a tengerparti üdülőhelyeken rendszeresen, a banki árfolyamnál sokkal rosszabb árfolyamon váltanak.

Felségjelzés

A "H"-s országjelzés a 2004. május 1. előtt kibocsátott rendszámok esetén kötelező.
A 2004. május 01. után kiadásra került, ún. EU-s rendszámtáblák esetén elfogadják a rendszámtáblát, külön "H" matrica nélkül.)

A MAK új tagkártyáit választó tagjai a tagkártyájukon lévő Show your Card! logó alapján a kártya bemutatásakor számos kedvezményt élveznek Bulgáriában. A részleteket megtalálja a www.arceurope.com címen.

Biztonságos célba érés autóval

A Klub Assist biztosítás műszaki hiba és baleset esetén messze a legnagyobb segítséget jelenti az autónak és utasainak Európában. Klubtagjaink kedvezménnyel válthatják ki.

Meghatalmazás

Nem saját tulajdonú autó használata esetén meghatalmazásra van szükség. A formanyomtatvány kiváltható az Autoclub Travel ügyfélszolgálatain.

Az információk tájékoztató jellegűek. A Magyar Autóklub az adatokat a legnagyobb gondossággal szerzi be és rendszerezi, de azok pontosságáért és aktualitásáért felelősséget nem vállal.