Biztonsági öv szimulátor

Ma már elengedhetetlen részei az autónak: a biztonsági öv, a gyermekülés, a légzsák és a fejtámla. Sokan úgy gondolják, hogy a fizika „törvényeit” legyőzhetik, és kényelmi szempontokra hivatkozva, nem tartják fontosnak a passzív biztonsági eszközök használatát.

A járművek utasait és vezetőit megvédi a komolyabb sérülésektől a biztonsági öv. Sajnos vannak olyanok, akik feleslegesnek vagy kényelmetlennek ítélik viselését.

A baleseti statisztikákból az látható, hogy a hazai közutakon életüket vesztett autósoknak több mint a fele nem volt bekötve. A biztonsági öv hozzávetőlegesen 50%-kal csökkentheti a halálos sérülések kockázatát, míg 45%-kal a súlyos és 25%-kal a könnyű sérülések veszélyét (az autó vezetője esetén).
Úgy gondoljuk, és valljuk, hogy legegyszerűbb védekezés a sérülések elkerülése érdekében az öv használata, ám nem szabad alábecsülni a rögzítési funkcióját sem! Ha nem is történik ütközés, de az autó csúszkálni, mozogni kezd a vezető alatt, ösztönből a kapaszkodás-kitámasztás mozdulatok kerülnek előtérbe. Ez után pedig a vezető maga is utassá válik, hiszen a kezeivel, lábaival nem vezetni fogja járművét, hanem fogódzkodni fog. A biztonsági öv életmentő és rögzítő funkciójának bemutatására szerintünk a legalkalmasabb mód egy ütközési szimulátor. Ez nem más, mint egy csúszkára szerelt és biztonsági övvel ellátott autóülés. A meredély tetejétől elindulva a csúszka kb. 8-10 km/h-ra gyorsul, majd a végén hirtelen „becsapódik”. Becsatolt övvel a kipróbálása teljességgel veszélytelen, de a résztvevő személy megérti, hogy már egy alacsony tempójú ütközésnél sem lehet esélye kitámasztani magát.

Elérhetőségünk:

Timkó Attila
program koordinátor

Magyar Autóklub
Közlekedésbiztonsági Szakág

Cím: 1043 Budapest, Berda József utca 15.
Tel.: +36-1-345-1630
Fax: +36-1-389-0630